FAQ czyli ważne pytania dotyczące sesji noworodkowych | Studio Lomo
21 kwietnia 2013

FAQ czyli ważne pytania dotyczące sesji noworodkowych

Na pewno wielu z Was zastanawia się nad sesją noworodkową. Nie wiecie jednak jak ona wygląda i czy Wasza pociecha będzie podczas niej bezpieczna. Aby rozwiać Wasze wątpliwości postanowiłam odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące sesji noworodkowych. Mam nadzieję że pozwolą one w podjęciu decyzji.

P: Co to jest fotografia noworodkowa i dlaczego nie każdy fotograf może ją wykonać?

O: Fotografia noworodkowa to stosunkowo nowa dziedzina fotografii, przynajmniej w Polsce. Zdjęcia wykonuje się najczęściej do 2 tygodnia życia maluszka. Wielu fotografów deklaruje w swoich ofertach możliwość wykonania takiej sesji. Warto jednak zastanowić się nad wyborem fotografa nieco dłużej i upewnić się czy dana osoba potrafi obchodzić się z noworodkiem w odpowiedni sposób, czy zachowuje wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas robienia zdjęć stawiając dobro dziecka na pierwszym miejscu. Jako fotograf zachowuję wszystkie możliwe zasady bezpieczeństwa, ciągle uczę się czegoś nowego i poszerzam swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Jest jeszcze kwestia stylu w jakim wykonane zostaną zdjęcia. Musimy sobie zadać pytanie czy nasze dziecko nie zostanie przysłonięte toną tiulu, ogromnymi opaskami czy innymi dodatkami. Nie twierdzę, że to zły pomysł na fotografię noworodkową. Jednak to nie mój styl. W moich zdjęciach znajdziecie noworodka, na dalszy plan schodzą wszelkiego typu gadżety. Jestem oszczędna w ich używaniu, stawiam na prostotę i naturalne piękno maluszków.

P: Kiedy najlepiej jest zarezerwować sesję noworodkową i w jakim wieku najlepiej fotografować maluszka?

O: Najlepiej jest skontaktować się ze mną jeszcze kiedy maluszek nie przyszedł na świat. Można wtedy spokojnie zastanowić się jakie zdjęcia najbardziej podobają się rodzicom maleństwa, jakie chcieliby mieć w swoim albumie. To w końcu pamiątka na całe życie. Datę sesji ustalam wg terminu porodu – jest on jednak w miarę ruchomy – w razie gdyby maluszek zdecydował się przyjść na świat nieco wcześniej lub później, termin jest dostosowywany do porodu.

Jak pisałam wcześniej, sesję najlepiej jest przeprowadzić do 2 tygodnia życia dziecka. Fotografowałam również starsze dzieciaczki, które ładnie spały (najstarsza dziewczynka miała 2 miesiące i przespała prawie godzinę:), jednak dwa tygodnie to optymalny wiek w którym mamy pewność, że maluszek spokojnie prześpi sesję. Jest kilka powodów dla których im wcześniej tym lepiej. Dzieci w tym wieku pamiętają jeszcze pozycje płodową, czyli możemy układać je w różnych pozycjach, które dla nich będą naturalne, maluszki przesypiają większość dnia co daje nam możliwość fotografowania ich podczas snu (dlatego właśnie fotografia noworodkowa jest taka niezwykła). Pozostaje jeszcze kwestia kolki, która (jeśli ma się pojawić) występuje od trzeciego tygodnia życia dziecka.

P: Gdzie odbywa się sesja noworodkowa?

O: Sesję można zorganizować zarówno w domu maluszka (sesje reportażowe) jak i w moim studio. Sesja studyjna to układanie maleństwa w pozycjach embrionalnych przy użyciu wygodnego pufa, oraz wszelkiego rodzaju bezpiecznych „pojemników” typu kosze czy misy. Sesja reportażowa to fotografowanie z pozycji obserwatora, chwytanie intymnych momentów z życia rodziny. W obu przypadkach wykonuję zdjęcia samego malucha, zdjęcia rodzinne, zdjęcia z rodzeństwem a nawet zdarzało się, że w sesji brał udział zwierzak 🙂

P: Jak wygląda sesja noworodkowa studyjna?

O: Sesja trwa od 2,5 do … no właśnie. Trudno dokładnie określić czas trwania takiego spotkania. Każdy noworodek jest inny i to on dyktuje warunki. Są maluszki które wymagają dokarmienia, dłuższego usypiania czy poświęcenia większej ilości czasu. Są też takie maluszki, które od początku do końca sesji śpią i nie wiedzą tak na prawdę co się wokół nich dzieje. Sesja ma być dla rodziców niezapomnianym przeżyciem a jej efekty pamiątką na całe życie.

 

P: Mój maluszek ma trądzik noworodkowy, wysypkę… Czy to przeszkadza w wykonaniu sesji?

O: W obecnych czasach coraz łatwiej jest wyretuszować niedoskonałości cery nawet w przypadku trądziku noworodkowego, naczyniaków powstałych podczas porodu czy innych skórnych problemów. Dlatego nie obawiajcie się, że wasz maluszek ma wysypkę, ważniejszy jest okres w jakim wykonujemy sesję. Jeśli będziemy czekać na to aż zniknie wysypka może umknąć nam kolejny tydzień, a w przypadku sesji noworodkowych to naprawdę wiele. 

Zachęcam do odwiedzenia zakładki „informacje”, gdzie znajdziecie wiele porad jak przygotować się do sesji noworodkowej w studio. A także wpisu „Bezpieczny noworodek”, gdzie opisuję zasady bezpieczeństwa stosowane podczas sesji noworodkowych.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące sesji noworodkowych, piszcie na info@studiolomo.pl. Na wszystkie pytania postaram się jak najszybciej odpowiedzieć i rozwiać Wasze wątpliwości:)